Sebeobrana


Program kurzu sebeobrany pro ženy.

V případě přihlášení dostatečného počtu zájemkyň bude otevřen tuto zimu (2011-2012) kurz sebeobrany. Zájemkyně prosím aby potvrdily zájem na e-mail klima@enbra.cz s upřesněním, zda je pro ně akceptovatelné, aby kurz probíhal na Klepačově.

Sebeobrana s Dnešními novinami I.

Náš judistický oddíl byl požádán o nafocení krátkého seriálu, který by všem čtenářům přiblížil základy sebeobrany. Věnujeme se sice především sportovnímu pojetí juda, ale sebeobrana je jeho nedílnou součástí. Jedná se o nelehký úkol, protože ke správnému ovládnutí sebeobrany člověk potřebuje několik roků usilovného tréninku. Ani poté nemá jistotu že se mu podaří za každé situace účinně ubránit. V této první lekci bych chtěl pouze shrnout základní principy sebeobrany, na které byste v žádném případě neměli nikdy zapomínat.

Fyzikální zákony totiž překvapivě platí i při sebeobraně. To znamená, že:
- padesátikilogramová dívka jednou ranou nesrazí metrákového chlapa
- nikdo není rychlejší než vystřelená kulka
- reakce je vždy pomalejší, než akce
- trénovaný jedinec má vždy větší šanci, než pecivál
- a samozřejmě mnohé další.

Nejdůležitější a hlavní pravidlo zní: "Pokud je to jen trochu možné - utečte." Nelze-li použít pravidlo první, nastupuje druhé: "Křičte." V tomto případě je někdy lepší nevolat o pomoc, ale křičet "Hoří!!!". Nejenže tím zmatete útočníka, ale asi budete mít i větší šanci, že se tam někdo objeví (přece jen je více lidí zvědavých, než odvážných) a agresor uteče. Nepřeceňujte svoje šance, mnohdy je lepší být lehčí o několik stokorun, než skončit s rozpáraným břichem. Nikdy nevíte zda útočník nemá v kapse nůž, nebo pistoli. Také malý střízlík může mít za rohem několik velkých kamarádů. Pokud už se rozhodnete bránit, musíte si být jisti tím, že útočníkovi opravdu chcete ublížit. Ideální je útočit na měkké tkáně a zranitelná místa (břicho, oko, ohryzek, rozkrok, ...). Údery do brady a podobně jsou sice efektní u akčních filmových hrdinů, ale Vám by při nich mohlo hrozit vykloubení, či zlomení prstů.

Ještě jednou připomenu, že nejlepší je se konfliktům vyhýbat a rizikovým situacím předcházet. Obzvláště ženy a dívky by se neměly samy pohybovat na opuštěných místech, zejména v noci. Vždy je lepší někoho (důvěryhodného) požádat o doprovod, zavolat si odvoz a také dát někomu vědět odkud a kam jdete, kdy pravděpodobně dorazíte.

Na závěr této čistě teoretické lekce vám chci popřát, ať se nikdy nedostanete do situace, kdy tyto rady budete muset použít. Příště už se dostaneme k názorným ukázkám s fotografiemi a podrobným popisem provedení.
Sebeobrana s Dnešními novinami II.

Vítám Vás u pokračování našeho novinového kurzu. V dnešním díle si ukážeme, jak se dá bránit proti uchopení za vlasy. Útočník k vám přistoupil zepředu a chytil vás pevně za vlasy (1). Nejúčinnější obrana, kterou razím i já je nemít vlasy. Pro ty z vás, kteří bohužel ještě nějakou pokrývku hlavy mají popíšu jeden z možných způsobů, jak agresora zneškodnit.

Jeho zápěstí si oběma rukama co nejsilněji přitiskněte k hlave (2). Důležité je zablokovat mu pouze dlaň, zatímco zápěstí má volné (3). V tento okamžik jste mu zabránili v nepříjemném tahání za Vaše vlasy, ale stále je nebezpečně blízko a může pokračovat v útoku. Přichází tedy druhá fáze. S rukou pořád pevně přitisknutou ke své hlavě se prudce předkloňte, přičemž se můžete i pokrčit v kolenou (4). Důležité je mít jeho dlaň pevně zmáčknutou a předklonit se až jako byste se chtěli podívat mezi svýma nohama za sebe. Zároveň začněte couvat. Tento pohyb jej přinutí (pokud je proveden razantně a nechce si nechat zlomit zápěstí) lehnout si před vámi na břicho. Tak a útočník vám leží u nohou - co víc si přát? Teď už jej stačí jen na chvíli znehybnit a utéct.

Pokud si tuto techniku budete zkoušet postupujte jemně a pomalu, protože je dost bolestivá a můžete svému tréninkovému partnerovi ublížit.

Pro ty z Vás, které náš novinový seriál zaujal nabízíme i praktický kurz, kde si budete moci tyto a také další techniky vyzkoušet pod odborným dozorem. Ve druhém listopadovém týdnu otevíráme Sebeobranu a Sebeobranu pro ženy. Více informací naleznete na úvodní stránce www.judoblansko.cz, telefonu 737 273 487, nebo mailu klima@enbra.cz.